START    DATES     BIO     MEDIA     PRESS      KONTAKT

Dates

2017:

2016:

  • 6 Jan, Immanuelskyrkan, Stockholm, Musikfesten
  • 9 Mars Hillesgården, Ängelholm
  • 9 April, Röstforum, HSM Göteborg
  • 10 April, Helsjöns Folkhögskola Helsjön
  • 16 April, Lunchkonsert, Domkyrkan Göteborg
  • 28 May, Eric Ericssonhallen, Stockholm, Körkraft, Sveriges körförbund
  • 10 September Gothenburg, Sweden Nordic Symposium Church musicians
  • 15 September Hair, The Gothenburg Opera
  • 17 September Hair, The Gothenburg Opera
  • 20 September Snoezelen Nordic Conference Stenungsbaden
  • 23 September Hair
  • 25 September Hair
  • 27 September Hair
  • 5 October Hair
  • 7 October Hair
  • 19 October Hair
  • 22 October Hair
  • 1 November Hair
  • 2 November Hair
  • 15 November Hair
  • 18 November Hair
  • 19 November Lunds stadsteater Hemstannarna
  • 21 November Växjö Konserthus Hemstannarna
  • 24 November Forum HSM, Gothenburg
  • 28 November, Västerås Föreläsning och Workshop
  • 29 November Västerås Rock everybody
  • 1 December Hair
  • 30 December Hair
  •  

     



    2015:

  • 26 September Würzburg, Germany, Choir concert
  • 10 October Seminar Smålands körfestival
  • 21 October American Swedish Institute Minneapolis, MN, USA ASI
  • 7 December Ted Talk Gothenburg Tedxgoteborg.com

    2014:

  • 7 April Sigtunastiftelsen
  • 11 Maj Vetenskapsfestivalen, bio Roy
  • 19 Juni Umeå Internationella körfestival
  • 9 September London, Royal College of Music 

    2013:

  • 19 Jan Båstad, Workshop

    2012:

  • 21 Jan Stockholms Konserthus, André deLange, Stockholm Gospel
  • 22 Jan Alvesta, Imitera
  • 3 Feb Jönköping, Spira Kulturhus, Riksteatern.
  • 8-9 Feb Jönköping Spira kulturhus, Anders Mårtensson
  • 11 Feb Västerås, Riksteatern.
  • 18 Feb Umeå, Folkets hus, Riksteatern
  • 8 Mar Mediedagarna svenska mässan Göteborg
  • 10 Mar Trollhättan, Riksteatern
  • 18 Mar Lerums kyrka, Peter Elmberg
  • 22 Mar Clarion Post, Ronny Olsson, Anna Werner
  • 24 Mar Ljungby, Imitera
  • 15 April Bjuv, Imitera
  • 19 April Vänersborg, Imitera
  • 20 Apr Östra sjukhuset Göteborg, Kroppens partitur
  • 28 Apr Vetenskapsfestivalen, Kroppens partitur
  • 9 Maj Sjöbo, Imitera
  • 23 Maj Hässleholm, Kroppens partitur
  • 27 Maj Mora,The Path
  • 10 Juni TV7 Loa Falkman m fl, Bingolotto
  • 13 Juni Ghent, Kroppens partitur
  • 16 Juni Körstämman Skinnskatteberg, The Path
  • 28 Juni Gullholmen, Leif Nahnfeldt, Anna Renström
  • 4 Juli Vadstena, Zifa mfl, The Path
  • 5 Juli Dala-Floda Kyrka, Jennifer Ferguson, Anna Eklund-Tarantino
  • 4 Aug Mundekulla
  • 12 Aug Bingolotto TV4
  • 17 Aug Mundekulla musikfestival
  • 28 Aug Flunsåsparken Göteborg, Shirley Clamp, Niklas Andersson
  • 30 Aug Nordic Jazz conference, Annjo Klungervik Greenall, Gunnel Mauritzson
  • 8 Sep Malmö, "Världens fest", The Path
  • 9 Sep Köpenhamn,The Path Fulfilled
  • 11 Sep Flunsåsparken, Lill-Babs, Siw malmqvist, Ann-Louise Hansson
  • 22 Sep Göteryd, Anders Nyberg
  • 7 Oktober Falköping, Imitera
  • 14 Oktober, Lekaryd, Anders Nyberg
  • 19 Okt Östersund, Gamla teatern, Imitera
  • 20 Okt, Sigtunastiftelsen, Lena Willemark/Rickard Åström
  • 21 Okt Härnösand, Imitera
  • 22 Okt Örnsköldsvik, Imitera
  • 23 Okt, Nordmaling, Imitera
  • 24 Okt, Umeå, Imitera
  • 25 Okt, Robertsfors, Imitera
  • 29 Okt, Burträsk, Imitera
  • 31 Okt, Gällivare, Imitera
  • 4 Nov, Halmstad, Imitera
  • 7 Nov, Hallsberg, Imitera
  • 8 Nov, Hultsfred, Imitera
  • 9 Nov, Ulricehamn, Imitera
  • 11 Nov, Vårgårda, Imitera
  • 14 Nov, Nödinge , Imitera
  • 5 Dec, Hillesgården, Imitera
  • 19 Dec, Bredared kyrka, Julkonsert
  • 31 Dec, Skara Domkyrka, Nyårskonsert

     

    2011:

     

    2010:

    2009:

    • 6 Jan "Himmelen inom", Hagakyrkan Göteborg
    • 8 Jan "Himmelen inom" Backakyrkan Göteborg
    • 28 Jan Linköpings domkyrka högmässa med Leif Nahnfeldt
    • 29 Jan Linköpings domkyrka
    • 31 Jan Konsert med Cabaret Oriental
    • 8 Februari workshop med Anders Nyberg i Örebro, sänds i VeteranTv
    • 18 Mars, Nicosia, Cypern, hyllning till Paul Åström med Henrik åström
    • 28 Mars Örebro Earth hour concert anders nyberg, André de Lange m fl
    • 19 Maj Flunsåsparken med Anna Werner, Chorus, Lasse Brandeby
    • 20 Maj skivinspelning med Anders Nyberg, Anders Hagberg, Hans Kennemark m fl
    • 28 Juni-1 Juli Visby Almedalsveckan med Hans Kennemark, Göran Månsson, Stefan Wingefors
    • 9 Juli Dala-Floda kyrka 19.00 anna sahlin, Anders Nyberg, Kör
    • 10 Juli Falun 19.00 anna sahlin
    • 11 Juli 12.00 Visfestival Malungsfors anna sahlin
    • 12 Juli Orsa kyrka 18.00 anna sahlin
    • 14 Juli Göteborg Linda Skoog
    • 20 Juli Göteborg Linda Skoog
    • 22 Juli Göteborg Linda Skoog
    • 27 Juli - 2 Aug "sång och gång" Mundekulla
    • 30 Juli Skrufs Glasbruk 18
    • 31 Juli Duvemåla hage, 18
    • 1 Augusti Vissefjärda kyrka 19
    • 2 Augusti Klasatorpet, Långasjö 14
    • 18 Augusti Flunsåsparken, Hisingen
    • 22 Augusti Nefertiti
    • 12 September Lysekil
    • 1 Oktober Umeå
    • 2 Oktober Luleå
    • 3 Oktober Arvidsjaur
    • 11 Oktober Växjö-Lekaryds kyrka med André de Lange
    • 31 Oktober Sacred music festival Uppsala
    • 8 November Härlanda kyrka Göteborg "I have a dream"
    • 14 November Göteborgs Konserthus 15.00 och 19.00 Charlotte Perelli och Göran Marcusson

     

     

  •